Які потрібні документи, щоб узаконити прибудову в приватному секторі

Для узаконення прибудови до будинку в 2013 р в приватному секторі насамперед необхідно оформити документи на землю (державний акт чи договір оренди), а також мати документально підтверджену дату закінчення будівництва.

Крім того, в кожному місті, районі, області діють свої місцеві правила та особливості, яких немає в Законі, але без них прибудову не узаконені.

До прибудові відносяться

Якщо до вже стоїть вдома або іншому будівлі (кухні, халупі, гаражу) добудували ще одну кімнату (будь-яке інше приміщення, веранду, балкон, коридор, комору і т.д.) і в результаті збільшилася площа цього будинку (будівлі), значить була зроблена реконструкція цього будинку і документи потрібно робити для реконструкції.

Якщо прибудова – це окремий об’єкт, який стосується однієї своєї стіною іншої будівлі або стоїть впритул, то ця прибудова – новий будівельний об’єкт. Відповідно, для такої прибудови потрібно оформляти документи як для нового будівництва, а сам об’єкт буде вважатися окремим.
Документи на землю

Згідно із Законом про регулювання містобудівної діяльності в Україні дозволяється будувати тільки якщо для цього існує земельну ділянку і на цю ділянку оформлені права у забудовника. Будувати на “чужій”,  ділянці, забороняється.

Тому на всіх етапах будівництва необхідно мати оформлений ділянку. При оформленні документів про введення в експлуатацію також потрібна подача правовстановлюючих документів на землю в ДАБК і в Укрдержреєстр. При відсутності держакту або договору оренди ДАБК не має право приймати прибудову в експлуатацію.

Які потрібні документи, щоб узаконити прибудову в приватному секторі
Які потрібні документи, щоб узаконити прибудову в приватному секторі

Дата закінчення будівництва

Дата закінчення будівництва вказується інженером БТІ в технічному паспорті.

Згідно законодавства, всі самобуди в Україні розділені на категорії по року будівництва. Для кожної категорії потрібні різні документи для Узаканіваніе:

– Побудовані до 05.08.1992 р Ці прибудови та будинки не вимагають введення в експлуатацію, тому право власності на них реєструється на підставі технічного паспорта. Штраф за такий самобуд не передбачений;

– Побудовані з 05.08.1992 р до 12.03.2011 р Такі прибудови обов’язково потрібно вводити в експлуатацію. Закон дозволяє робити це за спрощеним порядком, на підставі: техпаспорта, звіту про технічний стан, декларації про готовність об’єкта. Сплачується штраф у розмірі 170 грн.

– Побудовані після 12.03.2011 р На ці прибудови поширюється загальний порядок будівництва, для якого потрібно максимальну кількість документів (вихідні дані, проект, подача декларації про початок будівництва, декларація про готовність).
Замість отримання вихідних даних і проекту дозволяється будівництво і введення в експлуатацію на підставі будівельного паспорта. При узаконенні самобуду, побудованого в цей період сплачується штраф до 10200 грн.
Місцеві вимоги для узаконення самобуду

Кожен населений пункт України має свої неповторні особливості: географічні, культурні, історичні, екологічні і т.д.

Для обліку цих особливостей місцева влада впроваджують різні додаткові процедури, яких немає в інших місцях, наприклад, додаткові довідки, копії документів, по-різному оформляються доручення і т.д.

Тому перш, ніж подавати документи для Узаканіваніе, краще попередньо підійти в той же ДАБК і уточнити список документів, який приймає саме цей ДАБК.

 • reply Iван ,

  Дуже корисна iнформацiя! Дякую

  • reply Віталій ,

   А чи знаєте що зміниоось, станом на 2017 рік. Який розмір штрафу за самобуд?

   Залишити відгук