Узаконення самобуду 2015

Відправною точкою вашого шляху до узаконення будинку для подальшої реєстрації права власності на нього стане складання документа, що підтверджує сам факт створення будинку і містить його опис як об’єкта ІЖС. Таким документом є технічний паспорт будинку (паспорт технічної інвентаризації), складанням якого займаються фахівці БТІ.

Співробітники Бюро технічної інвентаризації виїжджають на місце вашої будівлі, оглядають її і встановлюють всі дані для складання техпаспорта: висота будови, метраж, визначення координат на місцевості, матеріали, з яких будинок зведений і т.д.

Термін складання технічного паспорта – до 30 днів.

В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ …

За умови наявності прав на землю, де здійснено зведення будови (а також за відсутності з боку «самобуду» загрози життю і здоров’ю громадян), право власності на самовільну споруду може бути визнано судом.

Вам слід подати до суду позов про визнання права власності на побудований будинок.

Узаконення самобуду 2015
Узаконення самобуду 2015

До позовної заяви слід додати такі документи, як:

правовстановлюючий документ на землю;
свідоцтво про держ. реєстрації права власності на землю;
кадастровий паспорт ділянки;
витяг з технічного паспорта БТІ;
висновок експертної організації про вартість об’єкта ІЖС;
виписка з Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно та угод з ним, де міститься інформація про те, що записи про зареєстровані права, їх обмеження та обтяження щодо об’єкта нерухомого майна відсутні. Це послужить підтвердженням того, що права на об’єкт не належать третім особам, а сам об’єкт не належить кому-небудь на праві власності;
технічний висновок про стан несучих конструкцій «самовільної» споруди, про наявність / відсутність істотних порушень будівельних норм і правил;
висновок органів санітарного нагляду про відповідність об’єкта ІЖС санітарним нормам;
згода сусідів суміжних домоволодінь на узаконення – якщо ваш земельна ділянка знаходиться у спільній частковій власності.

Державне мито розраховується виходячи з оціночної вартості знову зведеної споруди, але не нижче інвентаризаційної оцінки БТІ.

Шлях судової легалізації вельми непростий, затяжний, але надійний.

І цей шлях неодмінно доведеться пройти в таких випадках, якщо:

земля, на якій ви звели «самобуд», не є вашою по праву власності;
органи санітарного нагляду дали негативний висновок на предмет відповідності об’єкта ІЖС санітарним нормам;
використання земельної ділянки не відповідає його цільовим призначенням (наприклад, вид дозволеного використання ділянки – ведення дачного господарства, а на цій землі зведений індивідуальний будинок для постійного проживання);
перевищені параметри допустимих розмірів будівництва (скажімо, ви отримували дозвіл на будівництво маленького одноповерхового будиночка, а звели триповерхову «фортеця»).

В іншому випадку ви не зможете отримати свідоцтво про держ.реєстрацію права власності на будинок і «прописатися» у ньому.

Якщо ж перераховані ситуації до вас відношення не мають, то у вас є можливість узаконити свій «самобуд» в адміністративному порядку (за т.зв. «дачної амністії»).

Дачної амністії ДЛЯ «самобуду»

Згідно з «законом про дачної амністії», технічний паспорт об’єкта ІЖС є єдиним документом, що підтверджує факт створення такого об’єкта та містить його опис.

Крім того, до набрання чинності «закону про дачної амністії», згідно ст. 55 Містобудівного кодексу, після закінчення будівництва було потрібно дозвіл на введення будинку в експлуатацію, яке згодом уявлялося для здійснення технічного обліку (інвентаризації) такого об’єкта, у тому числі для оформлення і видачі технічного паспорта. В даний час до 1.03.2015 не вимагається отримання дозволу на введення об’єкту ІЖС в експлуатацію та подання цього дозволу в БТІ з метою оформлення та видачі техпаспорта об’єкта.

Для отримання можливості зареєструватися в побудованому будинку, а також для отримання поштової адреси необхідно, щоб будинок був визнаний житловим – в технічному паспорті обмовляється і цей момент.

Для узаконення споруди в адміністративному порядку і подальшого отримання свідоцтва про державну реєстрацію права на об’єкт нерухомого майна вам необхідний наступний пакет документів:

технічний паспорт будинку (в реєструючий орган ви представите кадастровий паспорт будинку);
свідоцтво про держ. реєстрації права власності на землю;
правовстановлюючий документ на земельну ділянку;
кадастровий план земельної ділянки.

Згідно з «законом про дачної амністії», подання правовстановлюючого документа на землю і кадастрового плану ділянки не потрібно у випадку, якщо право заявника на цю земельну ділянку зареєстровано раніше.

Законом встановлені порядок проведення державної реєстрації права та вимоги до документів, які подаються на реєстрацію (Федеральний закон № 122-ФЗ «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним», статті 13 і 18).

Рішення про можливість проведення державної реєстрації приймається гос.регістратором після здійснення правової експертизи документів, що надійшли на реєстрацію.

УВАГА – ДОКУМЕНТИ для Узаконення самобуду!

Документи, подані на реєстрацію права нерухомого майна, не повинні містити будь-яких «різночитань», навіть, на перший погляд, незначних. Приміром, за словами фахівців, крім того, що в різних документах повинні збігатися дані особи, яка подає заяву на реєстрацію права, характеристики об’єкта, в текстах документів необхідно дотримання одноманітності в написанні всіх власних назв і цифрових позначень (скажімо, житлова площа – 222, 5 кв. м або 222.5 кв. м; ім’я потенційного власника – Наталя або Наталія, то ж і з по батькові – Євгенійович або Євгенович тощо). Зрозуміло, в документах не допускається ніяких виправлень (або у виняткових випадках вони повинні обумовлюватися уповноваженими особами як «виправленому вірити» або «читати вірно»). Не підлягають прийому на державну реєстрацію прав документи з серйозними пошкодженнями, що не дозволяють однозначно тлумачити їх зміст.

Якщо документи не відповідають цим вимогам, гос.регістратор вправі відмовити в реєстрації права власності на нерухоме майно. А тому фахівці рекомендують вам бути особливо уважними, перевіривши правильність оформлення кожного документа.

Зрозуміло, разом з пакетом документів слід представити квитанцію про оплату держмита. Термін проведення процедури реєстрації права в Управлінні федеральної служби державної реєстрації, кадастру і картографії по Астраханській області становить не більше 30 днів.

Звернутися до фахівця

Пройти непростий шлях узаконення свого «самобуду» ви можете, заручившись підтримкою фахівців. Зверніться до послуг юридичної фірми або агентства нерухомості. Причому зробити це ви вправі і на «стартовому етапі» – для складання технічного паспорта. Ріелтор або юрист посприяє в оформленні технічної документації, отриманні необхідних висновків спеціальних служб (санітарний нагляд на відповідність СНиП), вирішенні інших питань, пов’язаних з узаконенням вашого будинку. Ця послуга, звичайно ж, платна – її вартість визначається в індивідуальному порядку, після розгляду технічного паспорта будинку (вартість послуги, природно, збільшується, якщо техпаспорта у вас немає і ви заодно замовляєте ще й складання цього документа). З витратами пов’язані не тільки замовлення складання технічної документації БТІ, а й одержання спеціальних висновків, а також оплата держмита.

Що дорожче: час і нерви або гроші – вирішувати вам.

Будинок можна узаконити недобудованим (готовністю 95-98% і навіть тільки при наявності фундаменту або цокольного поверху) як об’єкт незавершеного будівництва, і тоді ви зможете отримати свідоцтво про реєстрацію права власності на об’єкт незавершеного будівництва, але, як ви розумієте, «прописатися» згодом в цьому будинку не вийде.

Ми розглянули в загальних рисах способи легалізації індивідуального будинку-«самобуду», побудованого без попереднього отримання дозволу на будівництво. Узаконити споруду необхідно для того, щоб не позбутися її і отримати на неї право власності. Пройти процедуру узаконення будинку вам допоможуть фахівці з нерухомості.

Залишити відгук