Самобуд в експлуатацію

Побудовані або перебудовані без дозволу будинки і споруди стали нормою нашого часу. Хтось будує без дозволу через незнання. Хтось думає, що узаконити самобуд простіше, ніж пройти всю дозвільну процедуру. А хтось і зовсім не розуміє, навіщо потрібно чиєсь «добро», якщо земля у власності.

І так ніхто нічого не робить, поки справа не торкнеться продажу, дарування або успадкування «незаконного» будинку. Тоді і виявляється, що зробити це неможливо, поки самобуд не отримає законного статусу. Мова йде не тільки про будинки, побудованих «з нуля». До самобудовою відноситься будь-яке збільшення площі законного будинку, якщо господар не отримав дозвіл на це. Час від часу держава дає шанс «будівельникам» безболісно узаконити такі будинки. Не став винятком і 2012 рік. Але строк для подання заяви про введення самобуду в експлуатацію через два місяці добігає кінця. Тому покваптеся.

Що таке самобуд

Самобуд в експлуатацію
Самобуд в експлуатацію

Під самобудом розуміють зведення житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо виконується хоча б одна з таких умов: земля не відведена на ці цілі, немає документа, який дає право на будівельні роботи, затвердженого проекту, або під час будівництва були істотно порушені будівельні норми.

Поспішайте подати заяву

Порядок узаконення самобуду визначає наказ Мінрегіонбуду від 24 червня 2011 №91. Цього разу під «амністію» потрапили індивідуальні житлові будинки, садові і дачні будиночки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, громадські будинки І та ІІ категорії складності. Самобуди повинні бути зведені в період з серпня 1992 по 31 грудня 2009 року. Також потрібно, щоб у техпаспорті БТІ вказало стовідсоткову готовність будинку до експлуатації. Тобто в будові повинні бути повністю виконані внутрішні роботи. Заява до інспекції ДАБК можна подати до 31 грудня 2012 року.

До І-ІІ категорії громадських будівель і споруд можуть ставитись адмінбудівлі, маленькі магазини з невеликою кількістю робочих місць і т.д.

В експлуатацію введуть протягом місяця

Щоб самобуд потрапив під «амністію», потрібно звернутися до інспекції ДАБК з певним пакетом документів. Якщо незаконна споруда має площу до 300 кв. м, достатньо пред’явити техпаспорт БТІ, нотаріально завірені документи на право володіння чи користування землею, заповнити два примірники декларації і написати заяву на ім’я керівника інспекції ДАБК з проханням узаконити будинок або споруду.

Якщо документи в порядку, то протягом 30 днів (а на практиці швидше) інспекція ДАБК зареєструє декларацію і поверне другий примірник замовнику. Це означає, що об’єкт ввели в експлуатацію.
Якщо ж площа самобуду більше 300 кв. м або якщо це громадська будівля І-ІІ категорії складності, до вищевказаного пакету документів потрібен ще звіт про проведення технічного обстеження. Його роблять підприємства, що мають на це сертифікат.
Введення об’єкта в експлуатацію ще не означає права власності на нього. Тому після реєстрації декларації в інспекції ДАБК, необхідно пройти процедуру держреєстрації права власності на узаконений самобуд. Поки документ видає БТІ, але з нового року цим питанням, можливо, буде займатися інше відомство.

Технічне обстеження самобуду

Сама процедура складається з декількох етапів.
Спочатку потрібно подивитися, яке обладнання, прилади необхідні для обстеження. Після цього – попередній візуальний огляд, фотографування конструкцій, визначення категорії складності будинку. Можливо, знадобиться участь атестованих лабораторій для досліджень або експертів. Потім вже призначають фахівця, який проводить оцінку технічного стану об’єкта і готує відповідний звіт.

Скільки коштує «легалізація»

Сама процедура узаконення безкоштовна. Доведеться тільки заплатити штраф, розмір якого залежить від площі самобуду. Він коливається від 170 до 340 грн. За техпаспорт, оформлення землі та технічне обстеження доведеться викласти «кругленьку» суму. Якщо ж захочете, щоб техпаспорт зробили швидше, то в БТІ доведеться заплатити за подвійним тарифом.
В Україні є фірми-посередники, які пропонують послуги узаконення самобудів. За це вони беруть дуже великі гроші. Але тому, хто хоче «легалізувати» будинок, доведеться самому пройти всі ті ж кроки, які передбачені законодавством. Фактично гроші беруть за консультацію, яку в інспекції ДАБК можна отримати безкоштовно.

Як бути з «незаконними» будинками, побудованими після 2009 року?

Законодавство не передбачає процедури узаконення для таких будинків. Однак це можна зробити через суд. Якщо він прийняв рішення «легалізувати» будинок або споруду, інспекція ДАБК прийме декларацію і введе самобуд в експлуатацію. Однак, за словами Людмили Коваленко, в області таке не практикується. Люди не поспішають приводити документи в порядок через суд. Хто знає, може держава ще на рік продовжить «амністію» і включить до переліку об’єктів будинку 2010 …

На що потрібно дозвіл?

Якщо хочете внести в будинок зміни, які не збільшують загальну площу приміщення і не порушують несучі конструкції, то ніякого спеціального дозволу оформляти не потрібно. Наприклад, облицювати будинок цеглою або іншими матеріалами – не треба ні в кого питати дозволу. Якщо хочете зробити перепланування в індивідуальному житловому будинку або квартирі (без втручання в несучі конструкції), ці зміни оформляють БТІ разом із органами місцевого самоврядування. Всю інформацію потрібно дізнаватися у них.

Якщо ж у процесі перепланування будуть втручання в несучі конструкції, – тоді без реєстрації об’єкта в інспекції ДАБК ніяк.

Ну а про нове будівництво, добудові будинку і всіх діях, які тягнуть за собою зміну загальної площі, і говорити не варто.

Будуємо за законом

Щоб будувати законним шляхом, для початку треба оформити право власності або користування землею.
Якщо площа будинку або прибудови до нього буде до 300 кв. м, тоді потрібно взяти будівельний паспорт в територіальному органі архітектури (місцевий архітектор в районі, місті). Після – заповнити бланк повідомлення і відправити поштою рекомендованим листом або принести особисто в інспекцію ДАБК. Інспекція реєструє це повідомлення. Протягом тижня потрібно звернутися в органи місцевого самоврядування, пожежної та техногенної безпеки. Якщо цього не зробити – доведеться заплатити штраф.

Зробивши все це, можна приступати до будівництва.
Якщо площа житлового будинку більше 300 кв. м або планується прибудова до квартири одноповерхового будинку, тоді потрібно заповнювати не повідомлення, а декларацію. У ній зазначають інформацію про проектної документації, наявність документа на землю та інше. Декларацію інспекція реєструє протягом п’яти днів.

Оформлення дозволів в Україні безкоштовно. Дозвільна процедура проходить швидко. Деякий час може зайняти упорядкування документів із землею.

Як за кордоном

У Польщі, як і в Україні, людям дали певний період, щоб узаконити самобуд. Будівлі тих, хто не встиг на той час привести документи в порядок, підуть під знос. Подібну практику хочуть ввести в Азербайджані.
«Самовільні» характерні і для Європи. Нещодавно розглядати питання про незаконні будівлях на своїй території почала Іспанія. Держава порахувало своєчасним внести пропозицію про «амністію» для багатьох незаконних будов, яких сьогодні в країні десятки тисяч. Ситуацію посилює те, що незаконно збудовані котеджі продали іноземцям.

Залишити відгук